Galerijas

Image
Aglonas Bazilikā 2010.gada 14.augusts

2010.gads

"Rasas" un bērnu Ziemassvētki 2010

2010.gada 21.decembris

2010. gada Ziemassvētku laikā beidzot realizējām senu ieceri sapulcināt mūsu dziedošo jauno paaudzi. Tā tapa koncerts, kurā uzstājās gan lielo bērnu jauktais ansamblis, gan mazo bērnu jauktais ansamblis, kā arī drosmīgākie bērni un jaunieši sniedza instrumentu spēles priekšnesumus. Ir nostiprinājusies cieša apņemšanās šo tradīciju turpināt! Cita citas mazos bērnus, kuri nereti līdz ar mammām ir arī mēģinājumu dalībnieki, mēs esam iepazinušas labāk, bet lielo puišu un meiteņu kuplais pulks un apņēmība uzstāties mums bija patīkams pārsteigums un ļoti liels prieks.
Pēc koncerta visi lielie un mazie kopīgi gaidījām Ziemassvētkus ar rotaļām, pašgatavotu eglīšu mantu loteriju un karstvīnu.

Adventes koncerts

2010.gada 28.novembris

Šogad "Rasas" koncerts bija pirmais tradicionālajā Ogres Kultūras centra Adventes koncertu sērijā, jau novembra beigās iezīmējot Ziemassvētku gaidīšanas laika sākumu. Šoreiz muzicējām kopā ar flautisti Ilonu Meiju un čellistu Jāni Paulu – vienmēr ir ļoti interesanti un patīkami, kad mums koncertos pievienojas jau atzinību ieguvuši mākslinieki. Pēc koncerta pie Kultūras centra notika lielās Ogres Ziemassvētku egles iedegšana, un ārā jau bija tāds sals, kas koda pat rūdītākajos degunos.

"Mēness starus stīgo"

2010.gada 7.novembris

Koncerts "Mēness starus stīgo" Ogres Kultūras centrā. Atzīmējot Emīla Dārziņa 135. jubileju un atceroties brīnišķīgo vakara koncertu Ogresgalā šā gada 3. jūlijā, Ogres novada jauktie kori, "Rasa" un vīru kori "Ķekava" un "Absolventi" vēlreiz izdziedāja E. Dārziņa kora dziesmu repertuāru, komponista solo dziesmas klausītājiem dāvāja Ingus Pētersons un koncertmeistars Mārtiņš Zilberts, savukārt dažādu komponistu kamermūziku un Emīla Dārziņa "Melanholisko valsi" atskaņoja Mārtiņš Zilberts, vijolniece Liene Neija-Kalniņa un čelliste Diāna Ozoliņa.

Krišjāņa Barona 175. jubilejas koncerts

2010.gada 31.oktobris

Krišjāņa Barona 175. jubilejas koncerts Ogres Kultūras centrā kopā ar Latvijas Mūzikas akadēmijas etnomuzikoloģijas studentēm. Koncerts notika tautas mākslas un amatu dienu "Baltā laipa" ietvaros. Mēs izdziedājām tautasdziesmas no Emiļa Melngaiļa klasiskajām apdarēm līdz mūsdienu komponistu apdaru pirmatskaņojumiem. Topošās etnomuzikoloģes savukārt demonstrēja latgaliešu tautas mūzikas dziedāšanas tradīciju dažādos veidus gan balss, gan instrumentu izvēlē.
Pēc koncerta Ingunas mājās cepām picas un apspriedām aktualitātes, plānus, vēlmes un vispār dzīvi.

Studijas "Saiva" 50.jubileja

2010.gada 29.oktobris

Ogres tautas lietišķās mākslas lepnuma - studijas "Saiva" - 50.jubileja. Gan tādēļ, ka "Rasas" skaistos, košos Ogres brunčus darinājušas "Saivas" audējas, gan tādēļ, ka mūsu Antra Saliņa jau trešo sezonu ir "Saivas" vadītājas godā un ir ļoti daudz pūļu un ideju ieguldījusi mūsu kora tautastērpu komplektu un detaļu veidošanā, mēs sapucējāmies un devāmies sveikt jubilāres - gan ar dziesmām, gan veselīgu dāvanu - lielu ķirbi, kurš piepildīts ar ķirbju, burkānu, ābolu un biešu sulu kokteili.

Latgales nometne

2010.gada 13.-15.augusts

Ņemot vērā iepriekšējā gada ļoti pozitīvo pieredzi un skaistās atmiņas par ciemošanos Latgalē, šogad to nolēmām atkārtot. Vispirms vienojāmies par iespēju atkal piedalīties Jaunavas Marijas Debesīs uzņemšanas svētkos Aglonas Bazilikā, un tad līgām naktsmājas mums jau zināmajos Feimaņu pagasta "Jāņos" pie Mežinsku ģimenes. Izbraucām no Ogres piektdienas vakarā, pa ceļam apskatījām lielāko Latvijas laukakmeni Nīcgalē, un jau tumsiņā ieradāmies "Jāņos". Vakariņas ar tām sekojošo dziesmu vakaru un peldēšanos Rušonā ievilkās vai līdz diviem naktī, bet celties sestdien nācās jau piecos, jo bijām piekritušas dziedāt Aglonas Bazilikas pirmajā rīta dievkalpojumā, kurš sākās septiņos. Nācās būt uz strīpas.
Pēc dievkalpojuma priekšā bija gara, iespaidiem un emocijām piesātināta diena. Vispirms bijām Aglonas 2. Pasaules kara muzejā, kuru kā privāts kolekcionārs un entuziasts izveidojis Valdis Tumovs. Solīto dažu teikumu vietā saimnieks mums aizrautīgi stāstīja un stāstīja, un stāstīja... Un respektabls bija viņa kolēģis muzeja sargs – tāds Reksis, ka ne acis novērst.
No Aglonas devāmies uz Raiņa muzeju "Jasmuiža", kur tieši šajā naktī bija kurināts keramikas ceplis un notika cepļa atvēršana. Bija sapulcējušies daudzi no atzītākajiem Latgales keramiķiem, bija bļodas, šķīvji, krūkas, vāzes, vāzītes, svilpaunieki. Tur satikām arī vienu no Ušpeļu dzimtas pārstāvēm Vēsmu Ušpeli, kura kopā ar vīru Aivaru ir melnās keramikas meistari. Lai to redzētu, devāmies uz viņu mājām. Tās nav parastas mājas, tās līdzinās tādam kā nelielam improvizētam brīvdabas muzejam – ir senu gludekļu un lukturu kolekcija, ir veca lauku māja un citas būves, ir kaziņas un vistas. Dina mēģināja izvirpot savu pirmo trauku, citas meitenes izmēģināja uz saviem pleciem viduslaiku kaujas tērpus, kuri ir Ušpeļu ģimenes aizraušanās – viduslaiku cīņu – neatņemama sastāvdaļa. Vēsma mums atraktīvi izrādīja arī savu melno cepli un tajā tapušos traukus.
Tālāk devāmies atpakaļ uz "Jāņiem", kur mūsu Vilnis jau bija samizojis kartupeļus un mēs varējām ķerties pie vakariņu gatavošanas. Katram bija jāpieliek roka, lai viss izdotos. Produktus bijām saņēmušas līdz pulka, prombraucot gan Mežinskiem atstājām kartupeļu maisiņu, gan pašas dalījām to, kas vēl bija palicis neapēsts.
Pēc gardajām vakariņām tie, kas bija iecerējuši, devās uz Aglonas Baziliku skatīt krusta ceļu un nolikt svecītes, citi palika "Jāņos", gaidīdami, kad saimnieks būs izkurinājis solītas divu veidu pirtis. Un tad jau pēc pusnakts tās arī bija gatavas – gan tradicionālā latviešu slapjā, gan "zaķīšu pirts", kur no skata necilā, pašu uzslietā būdiņā visi plikiņi stājāmies pusaplī viens aiz otra un ar slotu, kas bija rokās katram, pērām, cik tik spēka, to, kurš bija priekšā. Un tad griezāmies pretējā virzienā, un tad skrējām visi Rušonā veldzēties. Un tad vēlreiz pērāmies un vēlreiz veldzējāmies. Un tad lēnām atgriezāmies tradicionālajā pirtī. Tur rindas kārtībā saimnieks Jānis, kurš ir pirtnieks ar "papīriem" un viņa draugs Edgars mūs, kas nu gribēja un varēja sagaidīt, vēl izpēra un izpeldināja ezerā pēc visiem priekšrakstiem.
Svētdien pēc nesteidzīgām brokastīm un pēdējās izpeldēšanās sākām taisīties uz māju pusi. Vēl tikai bija ieplānota ciemošanās un pucēšanās Preiļu Leļļu karaļvalstī. Ak, pasaulīt, kādas tik dāmas un kungi, kādi raksturi no mums nesanāca! Tad vēl atceļā sarīkojam pikniku, lai ieturētu pusdienas un tādējādi likvidētu pēdējos pārtikas uzkrājumus. Un tad jau arī atgriezāmies Ogrē, vienojušās, ka šī tradīcija noteikti jāturpina.

Koncerti kopā ar "Cantoria Sine Nomine"

2010.gada 2., 4.jūlijs

Divi nozīmīgi notikumi – 2000. gadā Itālijā, Loreto festivālā iepazītā jauktā kora "Cantoria Sine Nomine" (Kastelnova, Trento apgabals, Itālija) ciemošanās Latvijā un Emīla Dārziņa 135. jubilejas piemiņas diena Ogresgalā. Ar itāļu draugiem sniedzām divus kopīgus koncertus – vispirms 2. jūlija vakarā Ogres Kultūras centrā un tad 4. jūlija pēcpusdienā Dubultu Evaņģēliski luteriskajā baznīcā. Pēc abiem koncertiem, protams, bija arī "neformāla" draudzēšanās, kura izvērtās ļoti sirsnīga un atvērta. 2.jūlija vakarā cienājām itāļus ar visādu veidu pankūkām, pašu gatavotiem ievārījumiem un tēju, kas uzlieta pašu plūktām zālītēm. Jā, un mūsu dāvaniņas viesiem bija īpašas – pašu rokām darinātas dzijas lellītes. Mēs gājām latviešu un itāļu rotaļās, dziedājām un citādi lustējāmies. Nemaz negribējās šķirties. Vienīgā motivācija bija nākamais rīts, kurš bija ieplānots darbīgs un ar agru celšanos.
3.jūlijā ciemiņi apskatīja Ogri, Ogres muzeju uz lietišķās mākslas studiju "Saiva", kuru, starp citu, vada mūsu dziedātāja Antra Saliņa, tad devās ekskursijā uz "Skrīveru saldumiem" un iemēģināja roku keramiķa Jāņa Zviedra darbnīcā Ogresgalā. Vakarā arī viņi kopā ar mums un citiem koriem piedalījās koncertā "Mēness starus stīgo" Ogresgalā, kurš bija veltīts Emīla Dārziņa 135. jubilejai un kurā izskanēja visas komponista kora dziesmas, kā arī vairākas solo dziesmas Ievas Paršas un Ingus Pētersona izpildījumā. Koncerta noskaņa, pateicoties piemērotajiem laika apstākļiem, izvēlētajai vietai Ogres upes ielokā, Emīla Dārziņa mūzikas smalkumam, Kaspara Znotiņa kā koncerta vadītāja rimtajam Jāņa Sudrabkalna dzejas lasījumam, klausītāju atvērtībai un koristu atsaucībai, bija ļoti īpaša.
Mēs, "Rasas" meitenes, atkal, pateicoties Dinai, bijām tieši tādas, kādām jābūt – kā Emīla Dārziņas laikabiedres, kā Aspazija, kā Anna Brigadere, kā Dārziņa mīļotā Marija. Koncertam sekoja zaļumballe un vakarēšana ar itāļu koristiem.
4.jūlijā kopā ar "Cantoria Sine Nomine" uzstājāmies koncertā Dubultu Evaņģēliski luteriskajā baznīcā. Pie ērģelēm bija Edīte Alpe. Arī šajā koncertā klausītāju netrūka un varējām atkal pārliecināties ar itāļu kora sabalansēto un pārliecinošo garīgās mūzikas izpildījumu. Pēc koncerta bija atvadu vakars, kurš noslēdzās jūras malā turpat Dubultos, par ko itāļiem bija patiess prieks, jo viņi nāk no Itālijas vidienes, kur plešas kalni, nevis jūras klajums. Īsa, bet sirsnīga bija itāļu kora ciemošanās Latvijā, un mēs devām solījumu, cik vien drīz iespējams, doties atbildes vizītē.


"Rasas" vārdadiena

2010.gada 20.jūlijs

"Rasas" vārdadiena Ķeguma pusē Daugavas kreisajā krastā pie Ingas S. Kā solīts, Inga kopā ar vīru bija sarūpējusi spēles un pārbaudījumus – katrs drīkstēja izmēģināt roku šaušanā, karaļa gāšanā un zābaka mešanā. Uz dzīvas uguns vārījām zivju zupu un cepām gaļu, ēdām Airas jubilejas siera kūku, vienkāršāk sakot – svinējām! Bija daudz mūsu pašu, daudz mūsu "Raspodiņu" un pavisam daudz bērnu.

Latgales Dziesmu svētki

2010.gada 5.,6.jūnijs

Latgales Dziesmu svētki un Daugavas loki. Lai garais gabals nebūtu mērots tikai īsam prieciņam, nolēmām apvienot Latgales Dziesmu svētkus Daugavpilī ar smuku ekskursiju pa slavenajiem Daugavas lokiem. Izstaigājām Līksnas dabas taku, apskatījām Līksnas baznīcu, saplūcām Līksnas pļavās pīpenes vainagiem, tad Daugavpils Stropu estrādē izdziedājām koncertu un paballējāmies. Vēlā nakts stundā ieradāmies kempingā "Ozianna" – traki smukā vietā pie pašas Daugavas, kur redzams tas pats skats, kas makā uz 10 latu banknotes.
Svētdienas brokastis tapa pašu spēkiem. Vajadzēja arī sumināt dzimšanas dienas svinētāju Silviju. Pēcāk bijām vecticībnieku Slutišķu sādžā, kuras viena autentiskā mājiņa bija tieši tik atbilstoša, lai to izmantotu "Likteņa līdumnieku" Sibīrijas skatos. Tur arī nobaudījām īpašu pusdienu maltīti. Pēc tam kāpām augstajā Daugavas loku skatu tornī un apsatījām Dinaburgas pilskalnu.

Karls Dženkinss "Adiemus"

2010.gada 9.maijs

Svinot Eiropas dienu, Vērmanes dārzā Airas vadībā kopā ar Rīgas Doma kora skolas meiteņu kori, sieviešu kori "Dzintars", solistēm Lauru Polenci, Kristu Auderi, Elīnu Viļumu un Patrīciju Sameti, stīgu un sitaminstrumentu orķestri, kā arī deju grupu "Dzirnas" izdziedājām, izspēlējām un izdejojām populārākā mūslaiku angļu komponista Karla Dženkinsa skaņdarbu deviņās daļās "Adiemus". Laika apstākļi mūs negribēja lutināt, bija ļoti vēss. Tādēļ vilkām kārtu kārtas, lai tikai virsējā, kā noteikts, būtu balta, un sildījāmies arī ar dažādiem citiem tautā zināmiem, efektīviem līdzekļiemJ. Ingunas dzīvoklī pēc rīta mēģinājuma cepām karstmaizītes un tērzējām, Dina mūs visu dienu pucēja un mēs atkal ieguvām īpašu, "Adiemus" mūzikas raksturam atbilstošu tēlu.

Veltījuma koncerts Maijai Rožlapai

2010.gada 8.maijs

Veltījuma koncerts Maijai Rožlapai – kādreizējai jauktā kora "Ogre" diriģentei un Dziesmu svētku ilggadējai organizētājai, mūsu diriģentes Airas kolēģei un darbaudzinātājai – Ogres Kultūras centrā kopā ar jaukto kori "Ogre". Tajā atcerēties Maiju pulcējās ne tikai bijušie kora "Ogre" dziedātāji, bet arī Maijas kolēģi no Tautas mākslas centra.

Koru skate

2010.gada 24.aprīlis

Ogres apriņķa koru skate. Šogad skate vēl nebija saistīta ar nākamajiem Vispārējiem latviešu Dziesmu svētkiem, jo to repertuārs vēl nebija izsludināts. Rādījām žūrijai, kā esam sagatavojušās šā gada mazāka mēroga pasākumiem – Latgales Dziesmu svētkiem un Emīla Dārziņa jubilejas piemiņas koncertam. Gāja mums labi, ieguvām 1. pakāpes diplomu un pavisam pieklājīgu punktu skaitu.

Muzikālās otrdienas koncertā Pēterbaznīcā

2010.gada 30.marts

Nu jau tradicionāla kļuvusi arī mūsu ikgadējā uzstāšanās Muzikālās otrdienas koncertā Pēterbaznīcā Rīgā. Tā ir jauka iespēja koncertēt Rīgā, turklāt publikai, kas tiešām mīl mūziku un ar toleranci un mīlestību to bauda.

Daudzas balsis kopā skan

2010.gada 27.marts

Birzgalē, gatavojoties vasarā gaidāmajiem kopīgajiem pasākumiem – Latgales Dziesmu svētkiem un Emīla Dārziņa jubilejas piemiņas koncertam –, notika Ogres apriņķa sieviešu koru ("Rasas", Birzgales, Lēdmanes un Ulbrokas dāmu) kopmēģinājums un koncerts, kurā mūs priecēja arī vitālais un ļoti muzikālais Strazdumuižas neredzīgo vīru vokālais ansamblis.

C vitamīns

2010.gada 13.marts

Šoreiz viesi bija mūsu senie cīņu biedri pūtēju orķestris "Madliena" un pirmo reizi ielūgtie draugi Latvijas Bankas jauktais koris. Šā gada koncerts bija īpašs ar to, ka pirmo reizi bijām tērpušās savās jaunajās koncertblūzēs. Savukārt ballītes vadmotīvs bija puķainais un krāsainais hipiju laiks.

Ogres KC pašdarbnieku balle

2010.gada 23.janvāris

Ogres KC pašdarbnieku balle ar primitīvi jautru moto "Dzīvojam mēs vienos priekos trusikos un gumijniekos". Šoreiz nebijām bijušas par slinku, lai sagatavotu arī tematisku priekšnesumu – pateicoties Dinai, visas smukas kā bildes un atbilstošas izvēlētajam gadu desmitam. Bet bildes šoreiz runā labāk par vārdiem!