Kalnu ieskautais RASAS ceļojums pa Itāliju, 2011


Image

1.diena – 27.aprīlis
Patīkams satraukums pārņem ik katru kora dalībnieci un līdzbraucēju. Satiekoties lidostā „Rīga”, Inguna un Elita gādīgi parūpējas par katru, apzinot, vai visi ir ieradušies, vai ir līdzi pases un biļetes. Lielāks satraukums ir tām meitenēm, kuras ar lidmašīnu lido pirmo reizi. Bez starpgadījumiem paceļamies gaisā un baudām skaistos dabas skatus no putna lidojuma, kas kļūst arvien neaprakstāmāki, kad sasniedzam sniegotās kalnu virsotnes. Tas ir signāls, ka drīz ieradīsimies lidostā Itālijā un satraucošais lidojums būs galā.
Nosēžamies vienā no Milānas lidostām, bet priekšā mums vēl apmēram 2,5 stundu garais brauciens uz Ziemeļitālijas pilsētiņu Kastelnovo (Castelnuovo), kur mūs uzņems mūsu draugu koris Cantoria Sine Nomine. Sasniedzot galamērķi, liels ir mūsu pārsteigums, kad autobuss raiti izbrauc cauri pilsētai un ved mūs arvien augstāk kalnos pa serpentīniem, kur, izrādās, būs mūsu naktsmītnes divos omulīgos kalnu namiņos. Noliekam somas un tikpat raiti ar roku pie sirds ☺ dodamies lejā, lai satiktos ar itāļu draugiem pie vakariņu galda. Itālijā viss šķiet miniatūrs, pat sporta zāle, kurā klāti galdi, ir pavisam neliela. Mūs laipni sagaida pilsētas mēra kundze, kurai kā tulks palīdz kādreizējā Latvijas iedzīvotāja no Daugavpils, kura apprecējusies ar itāli un pārcēlusies uz dzīvi Itālijā, tiesa gan, krievu valodā, bet tam nav būtiskas nozīmes. ☺ Kad oficiālais ievads izskanējis, tiekam aicināti ieturēties un vakara gaitā, protams, neiztrūkstoši skan dziesmas gan latviešu un latgaliešu, gan itāļu mēlē.
Vakara izskaņā laipnie itāļi sasēdina mūs savās miniatūrajās mašīnās un žiperīgi uzved kalnos, pat nepaspējam nobīties no augstuma.☺

2.diena – 28.aprīlis
Jau plkst. 8.30 pēc vietējā laika sēžamies autobusā un baudām apmēram stundas braucienu līdz Rovereto pilsētai, kur aplūkojam vietējo mūzikas skolu un iepazīstamies ar tās direktoru un vienu no pasniedzējām. Skolas direktors mūs laipni izvadā pa Rovereto, izrādot senākās pilsētiņas ielas. Nekad nebūtu ienācis prātā, ka nelielā pilsētā var atrasties ultramoderns mākslas muzejs, kur apskatāmas daudzu slavenu mākslinieku gleznas, kuras tiek izstādītas visā pasaulē un ir atceļojušas pat no Luvras Parīzē. Mums ir lieliska iespēja gides pavadībā baudīt pasaules atzītāko mākslu muzejā MART. Kad māksla izbaudīta, meklējam kādu ēstuvi, kur ieturēties. Izvēlamies nelielu kafejnīcu, kur picas tiek ceptas zibenīgā ātrumā. Gaidīšanas laiks - no 5 līdz 8 minūtēm.
Kad vēderā kaut kas iemests un deguni apsildīti, dodamies uz meistarklasi nelielajā Rovereto mūzikas skolā. Meistarklasi vada Aira, stāstot un rādot dziedāšanas paņēmienus, kas palīdz pareizi un skaisti dziedāt. Pēc labas padziedāšanas atkal var uzēst sarūpētās uzkodas, ko mums pasniedz mūzikas skolā.
Interesanti, ka visi koncerti Itālijā ir diezgan vēlu vakarā. Piemēram, pirmā vakara koncerts Rovereto filharmonijā sākas plkst. 21.00 pēc vietējā laika. Skaistā, lielā zālē ieskanas mūsu un mūsu itāļu draugu kora Cantoria Sine Nomine balsis. Dzirdam arī Rovereto mūzikas skolas meiteņu dziedājumu. Dīvainas lietas notiek koncerta laikā. Kā jau tas dažkārt gadās, braucienos tiek ņemti līdzi vīri, kas iemūžina mūsu koncertus gan foto, gan video. Filharmonijā pēkšņi viens fotoaparāts atsakās strādāt, citā bildes nesanāk, videokamera arī pārtrauc darboties. Līdz ar to no minētā koncerta mums ir vien daži videofragmenti, kas uzņemti ar plaukstas datoru.
Pēc notikumiem pilnas dienas dodamies uz saviem namiņiem kalnos, lai atpūstos un atgūtu spēkus jaunai dienai.

3.diena – 29.aprīlis
Šajā dienā baudām kalnu burvību. Izrādās, netālu no mūsu apmešanās vietas mežā izveidotas dažādas skulptūras no koka, akmens, virvēm u.c. Tā mēs kāpjam augstāk kalnos un esam pārsteigti par cilvēku lielo izdomu un idejām, veidojot šīs skulptūras, kas kā dabai piederoši priekšmeti priecē acis un sirdis. Kaut diena ir lietaina, kalnu spirdzinošais gaiss mūs piepilda ar enerģiju. Kad nonākam uz ceļa, sagaidām mikroautobusus, kas aizved mūs līdz vēl vienai vietai, kur vienkopus parkam līdzīgā teritorijā izvietoti lieli mākslas darbi. Saelpojušies daudz svaigā kalnu gaisa, dodamies pēc tērpiem un citām nepieciešamajām lietām, jo vakarā mums ieplānots koncerts vietējā Kastelnovo ciema baznīcā.
Launagu sarūpējuši mūsu itāļu draugi, cienājot ar grilētu gaļu, salātiņiem un pastu. Izrādās, ka viņiem ir pašiem savs pavārs, kas ir laimīgs par iespēju gatavot mūsu kolektīvam, par ko mēs viņam vakara izskaņā uzdāvinām Rīgas melno balzāmu.
Pirms dziedāšanas vajag vēl iestiprināties. Vietējā zirgu audzētavā mums tiek klāts galds, kur mūs cienā ar tradicionālajiem ēdieniem. Faktiski mēs tiekam pārbaroti, jo galdā tiek celti trīs ēdieni (ja atmiņa neviļ). Protams, viss ir ļoti garšīgs un izbaudāms, tikai mazliet par daudz.
Kaut arī ar nelielu nokavēšanos, tomēr iemēģināt balsis pirms koncerta mums izdodas. Tā kā telpa, lai pārģērbtos, mums iedalīta netālu no baznīcas, viss sanāk vienā skriešanā – no mēģinājuma ātri pārģērbties, pēc tam atkal uz baznīcu dziedāt, pa ceļam vēl paspējot iemūžināt tuvojošos negaisa mākoņus, kas dārdēdami slīd gar kalnu.
Baznīciņa ir pilna ar skatītājiem, dažiem pat nav, kur apsēsties. Bet vienalga ir liels pārsteigums par ovācijām, ko saņemam. Neaprakstāms saviļņojums pārņem, kad dziesmu apburti klausītāji ceļas kājās un aplaudēdami, daži pat svilpdami ,izrāda savu sajūsmu. Paldies viņiem par to!
Vakara izskaņā notiek tusiņš ar itāļu kori, dziesmas, apdāvināšana, sarunas. Turpinājums - mazajā kalnu namiņā, kur aizvien dziedam un baudām saimnieka gatavoto grapu.

4.diena – 30.aprīlis
Šīs dienas plānā iekļauta pastaiga pa Trento pilsētu un skaisto Bonkondiljo (Buoncondiglio’s) pili, kurā paredzēts arī neliels, skaists mūsu koncerts pils terasē.
Nokļuvuši Trento, dodamies nelielā pastaigā pa pilsētu, kur mums atvēlēts brīvais laiks līdz pils apskatei.
Pēcpusdienā gida pavadībā dodamies aplūkot unikālo pili ar brīnumainu skatu, kas paveras terasē kādā no augšējiem stāviem. Skats kā glezna, kurā apbrīnojams rāmums mijas ar pilsētas burzmu un trokšņiem. Daudz interesanta mums pastāsta gids par sienu gleznojumiem, pili kopumā un tās vēsturi.
Pēc pils apmeklējuma lielā steigā notiek mēģinājums un tad koncerts pils terasē. Skaists garīgās mūzikas, latviešu komponistu melodiju un tautasdziesmu apkopojums atstāj zīmogu senatnīgās pils sienās par latviešu meiteņu balsīm. Godam izskan mūsu pēdējais koncerts Itālijā, un kā pateicību par mūsu sniegumu itāļu draugi dāvā katrai dziedātājai sarkanu rozi.
Jau saguruši no piepildītajām dienām Itālijā, baudām vakariņas kādā no Trento restorāniem.

5.diena – 1.maijs
Mums ir brīva diena Gardas ezera apkārtnes un Veronas apskatei. Vispirms līkumainais ceļš caur dažādiem lielākiem un mazākiem tuneļiem aizved mūs uz pasakainu vietu, kuru iecienījuši vācu tūristi, – Riva del Garda. Laiks mūs lutina. Ja visas dienas staigājām jakās un ar šallēm aptinušies, tad šajā dienā baudām vasaru un pastaigu gar ezeru un pa pilsētu pēc saviem ieskatiem. Tālāk mūsu ceļi ved uz Veronu. Vēl kavējoties atmiņās par skaisto kūrortu, autobuss ved mūs augšup kalnā, kur paveras vārdos neaprakstāms skats uz ezeru visā tā burvībā.
Veronā kolektīvi apmeklējam amfiteātri, kas ir iespaidīgs savos apmēros. Kas gan mēs būtu par kori, ja neiemēģinātu tā akustiku. Līdzbraucēji, kas lūkojās no augstākās vietas, apgalvo, ka mūsu mazītiņo grupu sadzirdēt tomēr varēja. Tātad eksperiments izdevies. Tālāk mums tiek dots brīvais laiks Veronas apskatei. Tad dodamies, kur nu kurais, kāds „šopingā”, kāds aplūkot izslavēto Džuljetas balkoniņu, kāds iepirkt suvenīrus Veronas vecpilsētas tirgus laukumā, kāds iemanās nokļūt tornī un vērot visus no augšas.
Tā kā šis ir mūsu pēdējais vakars Itālijā, mūsu draugi noorganizē mums vakariņas pie pasakainā ezera, tikai citā vietā. Ezers guļ pavisam rāms, un cēlās kalnu smailes atspīd ūdens spogulī.
Pirms vakariņām vēl tiek teikti atvadu un pateicības vārdi itāļu draugiem un tiek sveikta brīnišķīgā Cantoria Sine Nomine dziedātāja Laila, kura mūs visur pavadīja un bija kopā ar mums.
Tas bija skaisti pavadīts laiks un brīnišķīgas emocijas, kuras noteikti radīja vēlmi atgriezties.

Inese O.